GALERIA – EWELINA KOŻUCHOWSKA

Ewelina Kożuchowska – absolwentka Instytutu Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Obroniła pracę magisterską, dyplom artystyczny z grafiki warsztatowej „Obraz kobiecej identyfikacji” (dyplom pod kierunkiem dr Henryka Królikowskiego) oraz pracę pisemną z wyróżnieniem „Feminizm w sztuce” (pod kierunkiem dr Katarzyny Ziołowicz). Obszar twórczości artystki to różnorodny zakres prac, które powstają w technice grafiki cyfrowej i warsztatowej, rysunku, fotografii, ilustracji czy aranżacji wnętrz.

„Głównym tematem moich zainteresowań jest współczesny człowiek i zagadnienie powtarzalności. W swojej twórczości wprowadzam koncepcję wizualnej wypowiedzi, aby nawiązać komunikację z odbiorcą poprzez pytania i odpowiedzi dotyczące otaczającej nas rzeczywistości o tożsamość, cielesność czy współczesne problemy społeczne. Zwracam uwagę na każdy detal i szczegół, bo to właśnie te drobne fragmenty zapisane w naszym czasie istnienia, zarówno w życiu, jak w sztuce, są najważniejsze.”

Wywiad:

Czy pamiętasz moment, w którym Twoje zainteresowanie sztuką było na tyle silne, że wyzwoliło chęć jej samodzielnego tworzenia?

Wracając pamięcią do lat, w których pojawiało się u mnie większe zainteresowanie sztuką, to z pewnością moment odkrywania technik graficznych podczas zajęć dodatkowych w kieleckim Plastyku, do którego miałam przyjemność uczęszczać. Kółko graficzne prowadzone przez dr Teresę Ślusarek sprawiło, że wkroczyłam w graficzny świat sztuki tworząc pierwsze swoje linoryty. Odkryłam wtedy również, że bliższe jest mi tworzenie kreską niż plamą barwną, dlatego wybrałam grafikę.

Za co najbardziej cenisz sobie styl sztuki, w którym się poruszasz i dlaczego stał on się również Twoim stylem?

Myślę, że najbardziej cenię w swoim stylu dążenie do porządku poprzez detale, które go tworzą. Mój styl to przede wszystkim cykle grafik, które w większości powstają, a jednocześnie pojawia się w nich pewna nieskończoność, zarówno w formie, jak i w treści.

Tworzysz bardziej dla siebie czy dla innych?

Dla mnie tworzenie to obszar wyższej świadomości, obserwacji i emocji. Sztuka to dla mnie ruch oraz proces, który wymaga ode mnie nowych poszukiwań, a głównym tematem jest współczesny człowiek. Stąd mój proces twórczy zaczyna się ode mnie, następnie pojawia się wizualna wypowiedź, a później odbiorca mojej sztuki.

Na zakończenie pytanie na rozluźnienie – czy możesz polecić naszym odbiorcom jakąś książkę, płytę lub film, który ostatnio Ci się spodobał lub wywarł na Tobie istotne wrażenie?

Oprócz sztuki jestem miłośniczką zwierząt, przyrody, staram się dużo czasu spędzać poza miejskim betonem, smogiem i hałasem. Od ponad roku żyjemy wokół pandemii zapominając o innym świecie, który nas otacza, a który potrzebuje nas bardziej niż kiedykolwiek, dlatego chciałabym wszystkim polecić dwie wspaniałe książki. Pierwsza to „Sekretne życie drzew” (Peter Wohlleben), a druga – „Shinrin-yoku. Japońska sztuka czerpania mocy z przyrody” (Héctor García, Francesc Miralles).

Kontakt:

[email protected]

tel: 507 339 177 (grafiki są dostępne na sprzedaż)

http://www.milichidesign.pl/

http://www.milichidesign.pl/p/visual-arts.html