KURS “POMOST INTERNATIONAL” POWRACA

“Pomost International” powraca! Trzydziesta edycja Kursu Języka Angielskiego i Kultury Amerykańskiej z udziałem wolontariuszy z naszego partnerskiego miasta Buffalo odbędzie się w Rzeszowie w dniach 10-22 lipca 2023 roku. Więcej informacji już wkrótce. Śledźcie nas na bieżąco!

„Pomost International” to Kurs Języka Angielskiego i Kultury Amerykańskiej, który realizowany jest w Rzeszowie nieprzerwanie od 1991 roku. Pomysł jego stworzenia zrodził się w partnerskim mieście Buffalo, które położone jest w amerykańskim stanie Nowy Jork, a jego inicjatorami byli: dr Richard Sokolwski z wieczorowej polskiej klasy Daemen College oraz Theresa Clarke pełniąca funkcję Prezesa nowo utworzonego Stowarzyszenia Pomost International. W celu organizacji kursu powołana została grupa wolontariuszy, a chęć udziału w odważnym przedsięwzięciu zadeklarowało ponad 100 polskich miast. Z racji partnerskiej relacji Rzeszowa i Buffalo, jak również położenia stolicy Podkarpacia, z której wywodzi się znaczna część Polonii zamieszkującej Nowy Jork, wybór padł właśnie na Rzeszów.

Kurs „Pomost International” jest obecnie najdłużej trwającym projektem organizowanym w ramach współpracy partnerskiej Rzeszowa i Buffalo, która została zawiązana w 1975 roku. Organizatorami ze strony amerykańskiej są nauczyciele – wolontariusze, będący członkami Stowarzyszenia Pomost International, a ze strony polskiej – Urząd Miasta Rzeszowa. Do 2012 roku za przygotowanie kursu odpowiedzialni byli pracownicy Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej, natomiast od 2013 zadanie to przejął Rzeszowski Dom Kultury. Kurs organizowany był pierwotnie w Zespole Szkół Elektronicznych w Rzeszowie, a następnie prowadzony był w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 4.

Językowe zajęcia prowadzone są przez nauczycieli – wolontariuszy ze Stanów Zjednoczonych, którzy podczas wakacji odwiedzają Rzeszów, by w niekonwencjonalny sposób uczyć języka angielskiego i przekazywać wiedzę o wielu dziedzinach życia społeczeństwa amerykańskiego. Językowe zajęcia dla uczestników są realizowane w formie kursu całodziennego dla młodzieży i osób dorosłych oraz kursu wieczorowego dla osób dorosłych. W trakcie dwóch tygodni wszystkie zajęcia prowadzone są wyłącznie w języku angielskim, na podstawie podręcznika opracowanego przez nauczycieli kursu. „Pomost International” od samego początku cieszy się niesłabnącym zainteresowanie, a wśród jego uczestników obecni byli nie tylko mieszkańcy Rzeszowa, ale także osoby z odległych miast (Warszawa, Wrocław, Poznań) oraz grupy uczniów z zagranicy (Kijów, Nyíregyháza).