AKCJA ZBIÓRKI PIENIĘDZY NA WYDANIE PODRĘCZNIKA „FILOZOFUJ Z DZIEĆMI 2”

Jako redakcja „Filozofuj!”, wydawca magazynu popularnofilozoficznego, zdobywca nagrody Popularyzator Nauki 2020 w kategorii „Media”, zaprasza Was do wspólnego wydania drugiego tomu z serii „Filozofia dla dzieci”.

„Filozofuj z dziećmi 2. 100 pomysłów na dociekania filozoficzne” to druga odsłona publikacji Łukasza Krzywonia „Filozofuj z dziećmi. Poradnik do prowadzenia filozoficznych dociekań z dziećmi i młodzieżą”. Tym razem autorzy przedstawiają pomysły na dociekania filozoficzne na zajęciach zorganizowanych (szkolnych lub pozalekcyjnych) i proponują nam konkretne scenariusze dla dzieci ze szkół podstawowych. Jest to doskonały sposób na urozmaicenie schematu standardowych lekcji szkolnych oraz na rozbudzanie dziecięcej ciekawości świata. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.

Serdecznie zachęcamy do wsparcia procesu wydawniczego książki!

Dla kogo?

Książka jest zbiorem gotowych konspektów zajęć, które są naturalną kontynuacją pierwszego tomu poradnika „Filozofuj z dziećmi”. Będzie doskonałą pomocą dydaktyczną dla nauczycieli, wychowawców, ale także dla animatorów kultury, prowadzących warsztaty z kreatywnego myślenia dla dzieci oraz wszystkich, którzy chcą wykorzystać dociekania filozoficzne w pracy z grupą.

O książce

hfdbf79ed157de2a.jpeg

„Niniejsza publikacja i jej format jest inspirowana podobnymi zbiorowymi pracami w języku angielskimi takimi jak np. Philosophy Shop, wydawnictwa Bloomsbury, ale też wielu innych. Bardzo się cieszę, że mogłem zrealizować podobne przedsięwzięcie w języku polskim z udziałem polskich edukatorów i nauczycieli” – pisze we Wprowadzeniu redaktor tomu, Łukasz Krzywoń.

Książka, zawierająca aż 100 konspektów zajęć lekcyjnych, podzielona została na pięć rozdziałów:

  1. Kim jestem – podejmujący głównie tematy ontologiczne, metafizyczne
  2. Ja i inni – podejmujący głównie tematy natury etycznej i relacji z innymi
  3. Poznaję świat – skupia się głównie na zagadnieniach epistemologii, teorii poznania i filozofii nauki
  4. Piękny świat – podejmuje głównie zagadnienia estetyki i sztuki
  5. Żyję w świecie – podejmuje zagadnienia jak żyć we współczesnym świecie, pyta o relację z otaczającą nas rzeczywistością i naszą relację ze środowiskiem naturalnym

Każdy konspekt zajęć, oprócz materiału inspirującego do myślenia i pytań do pracy z grupą, zawiera propozycje rozmaitych aktywności dających okazję do rozwinięcia tematu, często przybierających formę artystyczną albo formę grupowego projektu.

Tym razem Łukasz Krzywoń, redaktor tomu, zaprosił do współpracy szerokie grono specjalistów i wieloletnich praktyków filozofowania z dziećmi. Wśród nich znaleźli się:  Dorota Monkiewicz-Cybulska, Maria Bartkowska, Joanna Jawiczuk, Anna Jurek, Ewelina Grądzka, Wojciech Rutkiewicz, Filip Jach, Izabela Nawrot, Krystian Karcz, Monika Strzeżyk, Małgorzata Kamińska, Aleksandra Lewandowska, Ewa Kosiedowska-Terek, Dagmara Więckowska, Agnieszka Gąsiorek, Marzena Tyl, Joanna Chrzanowska-Volkers, Alicja Skrzypczak, Marta Szopka, Małgorzata Nowak, Paulina Skorupińska, Dorota Kujawa-Weinke, Melania Dominiak.

Przygotowując prezentowany zbiór konspektów zajęć, liczymy na to, że publikacja będzie na tyle inspirująca, że zachęci Czytelników do wykorzystania na prowadzonych przez siebie zajęciach, a nawet do samodzielnego tworzenia własnych scenariuszy lekcyjnych.

Dlaczego crowdfunding?

Jako Fundacja Academicon od lat działamy na rzecz popularyzacji filozofii, w tym nauczania filozofii już od najmłodszych lat. Chcemy, aby wartościowe i praktyczne materiały do prowadzenia zajęć z filozofii, były ogólnodostępne również w języku polskim.

Wydanie książki to kosztowne przedsięwzięcie, a jako fundacja nie mamy na to środków. Dlatego zwracamy się z prośbą o wsparcie naszego projektu.

Budżet projektu to 17 500 zł

Środki te zostaną przeznaczone na:

  • recenzje wydawnicze,
  • opracowanie redakcyjne i korektę tekstu książki,
  • projekt graficzny książki (okładka, strony tytułowe, makieta książki),
  • skład i łamanie,
  • wykonanie ilustracji,
  • druk książki,
  • promocję książki,
  • koszty operacyjne portalu zrzutka.pl,
  • nagrody dla darczyńców.

Kiedy?

Wydanie książki planujemy na 1 września 2021 roku.

O nas 

Fundacja Academicon 

Nasza Fundacja działa na rzecz edukacji, w tym przede wszystkim dzieci i młodzieży. Jesteśmy przekonani, że ważnym jej elementem jest edukacja filozoficzna, która rozwija zdolności do logicznego myślenia, twórczego rozwiązywania problemów i umiejętności dialogu z drugim człowiekiem – tak ważnych w społeczeństwie obywatelskim.

Nasze dotychczasowe inicjatywy to:

  1. wydawany od 6 lat magazyn „Filozofuj!” – ilustrowane czasopismo popularnonaukowe, wydawane zarówno w wersji papierowej, jak i internetowej. Ta ostatnia wersja jest udostępniana za darmo po ok. miesiącu od publikacji wersji papierowej. Chcemy bowiem, by dostęp do rzetelnej wiedzy filozoficznej był łatwy.
  2. Z czasopismem powiązany jest nasz portal filozofuj.eu, na którym publikujemy artykuły publicystyczne i aktualności dotyczące filozofii.
  3. Organizujemy spotkania Klubów „Filozofuj!” w wielu miastach w Polsce, odbywające się poza murami akademickimi  w kawiarniach, księgarniach, bibliotekach i innych ośrodkach kultury. Do dyskusji zapraszamy autorytety z dziedziny filozofii i oddajemy je do dyspozycji zgromadzonej publiczności.
  4. Od 6 lat organizujemy Letnie Szkoły Filozofuj! – będące połączeniem wypoczynku w górach z popularnymi zajęciami z filozofii, dyskusjami w drodze oraz wokół wyświetlanych filmów. Zajęcia w ramach Szkoły prowadzą wybitni specjaliści akademiccy.

Nasze wysiłki zostały docenione – zostaliśmy finalistami konkursu Popularyzator Nauki 2016, organizowanego przez serwis „Nauka w Polsce” Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kategorii „Zespół”, a w 2020 roku jako redakcja „Filozofuj!” zdobyliśmy laur Popularyzatora Nauki w kategorii „Media”.

Zespół wydawniczy 

Łukasz Krzywoń – magister filozofii, absolwent Uniwersytetu Śląskiego. Jego praca magisterska Ukryty Blask ukazała się drukiem w roku 2005. Autor podręcznika do prowadzenia filozoficznych dociekań z dziećmi i młodzieżą pt. Filozofuj z dziećmi wydanego w 2019 r. przez Wydawnictwo Academicon. Od 2004 r. mieszka w Irlandii. Od wielu lat pracuje tam z dziećmi i z młodzieżą, prowadząc m.in. dociekania filozoficzne w szkołach. Specjalista od filozofii dla dzieci z The Philosophy Foundation w Londynie oraz aktywny członek europejskiego stowarzyszenia SOPHIA. Łukasz promuje filozofowanie z dziećmi zarówno w Polsce, jak i w Irlandii. Na co dzień uczy o ochronie środowiska w szkołach dla międzynarodowego programu Eco-Schools (Green-Schools Ireland) oraz prowadzi swoją własną edukacyjną i kreatywną działalność Creative Together. Jest też członkiem zespołu edytorskiego witryny Filozofuj!, gdzie pisze dla działu filozofia dla dzieci.

Robert Kryński  prezes Fundacji Academicon, sekretarz redakcji magazynu „Filozofuj!”, wydawca, redaktor. W branży wydawniczej od 18 lat.

Kontakt

http://filozofuj.eu/

https://www.facebook.com/filozofuj/