9-31 PAŹDZIERNIKA 2022 – WYSTAWA W RAMACH PROJEKTU “KURHANIN ZE SŁOCINY”

W 1965 roku zakupił pedałową prasę drukarską „Arab” (10 x 15 cali), potem 24-calową gilotynę do papieru, zaś w 1965 roku oficyna wzbogaciła się o prawdziwy zabytek drukarski – ręczną prasę „Albion” z 1872 roku (15 x 20 cali), której wizerunek będzie się odtąd często pojawiać jako motyw wielu prac graficznych i ilustratorskich. Książka poświęcona Samuelowi Tyszkiewiczowi – innemu artyście-drukarzowi na obczyźnie – była pierwszą publikacją drukowaną na własnych maszynach.

„Stanisław Gliwa, typograf” Wojciech Kaczorowski

 

Rzeszowski Dom Kultury zaprasza na wernisaż wystawy „Kurhanin ze Słociny”, która poświęcona jest postaci Stanisława Gliwy. Wydarzenie odbędzie się 9 października 2022 r. o godz. 16:00 w sali wystawienniczo-multimedialnej Rzeszowskiego Domu Kultury filia Słocina.

Stanisław Gliwa urodził się w 1910 r. w Siedliskach, dzieciństwo spędził w Słocinie, tu też został pochowany. Artysta-drukarz, typograf, linorytnik, właściciel oficyny wydawniczej w Londynie, tzw. private press – indywidualnego warsztatu z własnym programem wydawniczym, w którym wszelkie druki wykonywane były ręcznie w małych nakładach,  twórca m.in. szaty graficznej I i III tomu książki „Bitwa o Monte Cassino” autorstwa Melchiora Wańkowicza. Za swoją pracę na rzecz kultury polskiej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Głównym celem wystawy, jak i całego projektu pn. „Kurhanin ze Słociny”, jest upowszechnienie wiedzy na temat działalności wydawniczej, artystycznej i pracy ze słowem Stanisława Gliwy. Ważnym aspektem jest ukazanie języka polskiego, jako naturalnego środowiska myślenia i działania Gliwy, jako jego narzędzia pracy. Autorem tekstu wystawy jest prof. Jan Wolski. Materiały archiwalne, artefakty, cenne pamiątki udostępnili: rodzina Stanisława Gliwy, Tadeusz Inglot oraz Jan Wolski. Dla zwiedzających przygotowane zostaną bezpłatne pamiątkowe katalogi w formie użytkowych notesów. A w środku… zapomniane hasła związane z rzemiosłem typografii i drukarstwa oraz ich definicje.

Wystawę będzie można oglądać do 31 października br. w godz. 10:00-18:00 (od poniedziałku do piątku). Uwaga – osoby chcące zwiedzić wystawę w dniu 31 października br., proszone są o kontakt telefoniczny pod numerem 502 073 221.

Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy!