24 WRZEŚNIA 2022 – WARSZTATY W RAMACH PROJEKTU “KURHANIN ZE SŁOCINY”

Rzeszowski Dom Kultury filia Słocina zaprasza na artystyczne zamieszanie, twórczy zamęt… pierwszą odsłonę projektu „Kurhanin ze Słociny”, czyli warsztaty – poetyckie, kaligrafii nowoczesnej, linorytu oraz czerpania papieru. Odbędą się one jednocześnie w sobotę 24 września 2022 r. w godzinach 10:00-13:00. Uczestnicy wraz z prowadzącymi skupią się na słowie i jego prezentacji – aspektach tak ważnych w pracy zawodowej dla Stanisława Gliwy – artysty-drukarza, właściciela oficyny wydawniczej na obczyźnie i linorytnika.

 

WARSZTATY POETYCKIE

Wiek uczestników: 12–18 lat

Prowadzący: Ryszard Mścisz – wieloletni nauczyciel języka polskiego, autor ośmiu tomów poetyckich, zbiorów tekstów satyrycznych i opowiadań, zbioru recenzji książkowych, a także satyrycznego audiobooka. Wiceprezes rzeszowskiego Oddziału ZLP i członek Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli, stały współpracownik rzeszowskiej „Frazy”.

Plan działania: Uczestnicy warsztatów w twórczej atmosferze skupią się na słowie jako narzędziu, które wyraża emocje. Prowadzący wykorzysta swoje doświadczenie w pracy z młodzieżą uzdolnioną literacko oraz własne doświadczenie twórcze. Stanisław Gliwa wielokrotnie w swojej oficynie wydawniczej, jako typograf, opracowywał tomiki poezji, przez co nadawał słowu odpowiednią oprawę.

 

WARSZTATY KALIGRAFII NOWOCZESNEJ

Wiek uczestników: 16+ lat

Prowadzący: Monika Krzysiak, Owak Studio – z wykształcenia projektantka graficzna, z zamiłowania kaligrafka. Od 5 lat uczy innych pięknego pisania na warsztatach kaligrafii nowoczesnej.

Plan działania: Uczestnicy warsztatów skupią się na wizualnym przedstawieniu słowa, poznają technikę kaligrafii nowoczesnej od podstaw, otrzymają odpowiednie narzędzia. Dzięki warsztatom wypisywanie zaproszeń lub kartek z życzeniami stanie się chwilą relaksu.

 

WARSZTATY LINORYTU I CZERPANIA PAPIERU

Wiek uczestników: 10–14 lat

Prowadzący: Katarzyna Piróg – artystka wizualna, absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Warszawie oraz Międzywydziałowej Pracowni Multimedialnej na Wydziale Reżyserii Dźwięku UMFC w Warszawie. Dyplom zrealizowała w pracowni filmu animowanego oraz komunikacji wizualnej i form wydawniczych.

Plan działania: linoryt to jedna z młodszych technik graficznych. Jest to forma druku wypukłego w której negatyw opracowuje się w kawałku linoleum poprzez wycięcie/wyrycie dłutkiem. Kolejnym etapem jest druk – ręczny lub za pomocą prasy. Uczestnicy warsztatów zostaną zapoznani z pracami Stanisława Gliwy i krótką historią linorytu, wykonają także własny projekt, który przeniosą na matrycę, a następnie wyryją w linoleum oraz wykonają jego odbitki na papierze. Uczestnicy zostaną również zapoznani z techniką czerpania papieru.

 

Twórcza zabawa gwarantowana!

Wszystkie warsztaty są bezpłatne. Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy telefoniczne prowadzone od 19 września 2022 r. w godz. 10:00–18:00, od poniedziałku do piątku, pod numerem tel. 510 355 747.