22 WRZEŚNIA 2019 – WERNISAŻ WYSTAWY O ŻYCIU I DZIAŁALNOŚCI KULTURALNEJ HELENY SZAJER

Nieopodal słocińskiego dworu stoi duży, drewniany dom. Mieszka w nim cała pięcioosobowa rodzina Szajerów. Pochodzący z Kraczkowej, ojciec rodu Tomasz Szajer jest szanowanym gospodarzem 40. morgów ziemi, w dodatku posłem. Jego żona Katarzyna z domu Borowiec urodziła się w Słocinie, została wychowana przez babcię. Mają trzy córki: Michalinę, Helenę i Adelę. Wszystkie zdobywają wykształcenie.

Cała wieś mówi, że „Szajerówka” to dom „dworski”. Znajduje się w nim obszerna biblioteczka i pianino, na którym Helena akompaniuje najzdolniejszej młodzieży słocińskiej podczas prób zespołu Koła Młodzieży. Występują dla mieszkańców Słociny, wyjeżdżają też do coraz to dalszych miejsc: Spała, Warszawa, Lwów… Zdarza im się występować w lesie dla pracowników kolei i poczty. Grają zarówno sztuki patriotyczne, jak i te mówiące o życiu na wsi.

Rzeszowski Dom Kultury zaprasza na wernisaż wystawy narracyjnej poświęconej postaci Heleny Szajerówny – pionierki polskiej niepodległości, która w latach 1913-1950 organizowała życie kulturalne mieszkańców ówczesnej wsi Słocina. Wydarzenie odbędzie się 22 września 2019 r. o godz. 16:00 w sali wystawienniczo-multimedialnej Rzeszowskiego Domu Kultury filia Słocina.

Helena Szajer to kobieta niezwykła, odważna, mieszkanka niegdysiejszej Słociny, która dużą część swojego życia poświęciła lokalnej kulturze. Poprzez pracę z młodzieżą angażowała się w budowanie i rozwój tożsamości narodowej w okresie odzyskiwania niepodległości i II Rzeczpospolitej. Była przy tym osobą zawsze wierną raz przyjętym zasadom. Fenomen jej działalności kulturalnej zasługuje na upamiętnienie.

Celem wystawy jest wspomnienie Heleny Szajer w sposób atrakcyjny dla odbiorcy w każdym wieku. Dzięki wykorzystaniu krótkich form animacji filmowej, reportażu dźwiękowego, gry świateł oraz innych elementów snuta będzie opowieść o jej niezwykłym życiu i działalności kulturalnej. Dla odwiedzających wystawę przygotowane zostaną bezpłatne pamiątkowe pocztówki z wizerunkiem Szajerówny oraz katalogi wystawy w formie użytkowych notesów.

Wystawę będzie można oglądać do 31 października w godz. 12:00-19:00 (od poniedziałku do piątku).

Wstęp wolny!

Zapraszamy!

Projekt „Dama z kotylionem” realizowany jest przez Rzeszowski Dom Kultury w ramach programu Pionierzy Polskiej Niepodległości prowadzonego przez Instytut Pileckiego. Zadanie jest finansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

               

 

PATRONAT MEDIALNY: