20 LISTOPADA 2021 – BAL KOTYLIONOWY

Helena Szajerówna organizowała wraz z młodzieżą, słynne w regionie, bale kotylionowe dla mieszkańców Słociny, na które zapraszani byli również zacni goście z Rzeszowa i okolic. Główną część balu stanowił „taniec z kotylionem”, czyli zwyczaj wręczania kawalerom przez panny kotylionów.

Prowadzący zapowiadał, że czas na białego walca. Przygaszano lampy, orkiestra grała spokojną melodię, a panny podchodziły do kawalerów i przypinały im kotyliony na lewej piersi. Kawaler całował pannę w rękę i tańczyli. Po tańcu obdarowany kotylionem zobowiązany był do wykazania się sympatią oraz hojnością, dlatego wręczał pannie czekoladę. Ta, z kolei, przykładała lewy policzek twarzy do prawego policzka kawalera. Następowała krótka przerwa w tańcu. Obdarowany i darująca pozostawali razem, jeżeli uznali, że chcą się dalej wspólnie bawić lub po prostu rozchodzili się. Następnie orkiestra odgrywała drugiego walca i sytuacja się powtarzała. W trzecim walcu – ostatnim, panny często przekazywały kotylion bratu lub dobremu koledze, jeśli dotąd nie zostali oni żadnym obdarowani.

Podczas balu wybierano króla. Zostawał nim kawaler, który otrzymał największą ilość kotylionów i to on decydował, która panna będzie królową. Często również sami organizatorzy, biorąc pod uwagę znajomość form tanecznych, umiejętności i obycie towarzyskie, czy radość w tańcu, wybierali króla. Królowej nakładano specjalną koronę, a król balu otrzymywał wyjątkowy kotylion.

<< Matki, ciotki, a nawet ojcowie dawali ostatnie grosze, aby ich córki robiły najpiękniejsze kotyliony. Bogate panienki robiły nawet po kilka. Gdy wspomnę ten walc o północy…, do dziś czuję zawrót głowy. A co to była za duma i honor dla chłopca, który otrzymał największą ilość kotylionów! – Michalina Masełek, Słocińskie Korzenie, tom II >>.

W sobotę, 20 listopada 2021 roku, w godz. od 18:00 do 22:00, w sali widowiskowej Rzeszowskiego Domu Kultury filia Słocina tradycja, po raz kolejny, spotka się z nowoczesnością. Powróci klimat słynnych w okresie międzywojennym balów kotylionowych.

W programie:

  • pokaz walca
  • kurs nauki walca
  • zabawa taneczna
  • recital piosenek z lat 20., 30. w wykonaniu Mobilnej Filharmonii
  • prezentacja zwyczaju obdarowywania kawalerów przez panny kotylionami
  • odtworzenie zwyczaju i wspólne odtańczenie walca na koniec balu
  • drobny słodki poczęstunek

Wstęp wyłącznie dla pełnoletnich par. Warunkiem uczestnictwa w Balu Kotylionowym jest dokonanie zapisu telefonicznego w terminie 15-18.11.2021 r. pod numerem tel. 510 355 747. UWAGA! Ilość miejsc ograniczona.

REGULAMIN – BAL KOTYLIONOWY

KLAUZULA INFORMACYJNA – BAL KOTYLIONOWY